czwartek, 12 lipca 2012

Groteska ( Grotesque ) by Kirino Natsuo

Groteska ( Grotesque ) by Kirino Natsuo

              Jest to powieść kryminalna, psychologiczna, thriller, co kto lubi. Zacznę od tego, że to bardzo pokręcona książka, chwilami zastanawiałam się czy narratorka, której imienia nie poznajemy, nie była czasem kimś z zaburzeniami osobowości.
              Yuriko, młodsza siostra narratorki, jest prostytutką. Z powodu jej niespotykanej urody wiele osób pragnęło znajdować się w jej towarzystwie. Obie z siostrą pochodzą z mieszanego małżeństwa, matki japonki, ojca szwajcara polskiego pochodzenia. Jednak tak geny chciały, że starsza siostra nie grzeszyła urodą i prawie nikt nie zauważał jej europejskich korzeni. Natomiast Yuriko emanowała wszystkim tym czego brakowało narratorce książki. Zazdrość starszej siostry w stosunku do młodszej doprowadziła do tego, że w dzieciństwie prawie jej nie zabiła.
               Gdy nadarza się okazja narratorka zostaje sama w Japonii by podjąć naukę w najlepszym liceum, a Yuriko ze względu na to, że miała problemy z nauką wyleciała z rodzicami do Szwajcarii. jednak po śmieci matki młodsza siostra wraca i jakimś cudem dostaje się do tej samej szkoły. Tam właśnie zaczyna się jej kariera prostytutki.
Po latach gdy narratorka dowiaduje się o morderstwie swojej siostry dowiaduje się, że miała ona syna, a  także, że jej bliska koleżanka z liceum, Kazue też była prostytutką i stała się nią z powodu Yuriko, czy miała coś wspólnego z zabójstwem?
                 Większość rozdziałów jest uzewnętrznieniem stronniczych myśli narratorki, jednak kilka z nich przedstawiają dziennik Yuriko, zeznania jej mordercy, oraz dziennik Kazue. Każda z postaci cierpi tam na manię wielkości, przedstawiają siebie jako najmądrzejszą oraz najbardziej przebiegła. Główna bohaterka, a jest nią chyba narratorka, przez całą powieść nie ujawnia swojego imienia. Cały czas użala się nad sobą i nie może wyjść poza skorupkę " starszej siostry Yuriko".

                  Jest to jedna książka z mojej "maturalnej trylogii", i dostałam 20/20 więc mogę ją polecić z czystym sumieniem.


 • Punkty za treść: 7/10
 • Czy przeczytam jeszcze raz: Może.
 • Okładka: 5/10
 • ilość stron: 632
 • Język: Polski
 • Wydawnictwo:Sonia Draga
 • Czy polecam: Tak

1 komentarz:

 1. doprowadziły ją do tego że prawie jej nie zabiła
  czyli zabija ją na początku książki i książka się kończy /spoiler #20/20

  OdpowiedzUsuń