środa, 20 lutego 2013

Ślepa wierzba i śpiąca kobieta ( Blind Willow, Sleeping Woman ) by Murakami Haruki


Hello, Hello!!!      
  Staram się podtrzymywać tradycję pisania z dłuuuuugimi przerwami. Do końca wolnych dni pozostała jeszcze chwilka, więc wykorzystam to jakoś. Dzisiaj mam do zaprezentowania coś co lubię bardzo. Przed Państwem " Ślepa wierzba i śpiąca kobieta". Ogólnie jest to zbiór 24 opowiadań, rozmach w latach ich powstawania tez jest całkiem całkiem bo od 1980 do 2005. Proponuje czytać je w kolejności jak je napisano, widać trochę jak zmienia się styl jego twórczości.
        Nie będę streszczać, ani opisywać szczegółów bo to w sumie nie ma głębszego sensu, ale z pełną świadomością polecam jeden pod tytułem " Tony Takitani". Osobiście uważam, że to opowiadanie jest zajebiste. Odpowiednio smutne, z prawidłową ilością niedopowiedzianych wątków, czy upośledzonych relacji między ludźmi. Główny bohater, Tony jest kimś w rodzaju ilustratora, trochę dziwny i zamknięty w sobie. W pewnym momencie swojego życia spotyka swoją przyszłą żonę Eiko, jednak ona ma kogoś innego. Pomimo tego, jak wspomniałam i tak się pobierają. Codzienne sprawy przeplatają sceny z życia jego ojca oraz z obsesją Eiko na punkcie zakupów, która zaczęła zajmować nawet osobny pokój w domu. Aby z tym walczyć Eiko postanawia oddać część swoich ubrań do sklepu i... i tutaj zaczynają się te dziwne wariacje Tonego. To opowiadanie zostało zekranizowane, a w postać Eiko wciela się Rie Miyazawa, którą bardzo lubię. Jak komuś nie chce się czytać to przynajmniej obejrzy.
        Polecam ten zbiór opowiadań bo wiem, że niektórzy nie trawią Murakamiego na dłuższą metę, a w opowiadanie nie trzeba się aż tak wgłębiać i poświęcać mu dużo czasu. Sesja się skończyła więc sięgnijcie po coś ciekawego.

  • Punkty za treść: 8/10
  • Czy przeczytam jeszcze raz: Jak mi się będzie chciało
  • Okładka: 4/10 średnio Muza się postarała
  •  Ilość stron512
  •  Język: Polski
  • Wydawnictwo: Muza
  • Czy polecam: Tak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz